Tek Tip Eczane Tabelaları

Günümüzde ihtiyaçlarımız arasında sıklıkla kullandığımız sağlık platformlarından biri eczanelerdir. İlaç temini yapılan bu sektör dalında aklımıza ilk olarak gelen detay görünümdür. Tabelaları ile farkına vardığımız ve kolaylıkla sokaklarda gözümüze çarpabilen bu eczaneler artık büyük bir değişim ile karşı karşıya gelmektedir.

Eczane tabela renk olarak günümüzde yeşil, mavi, kırmızı gibi karışık detayları birleştirmektedir. Bu konuya el atan Eczacılar Odası artık tabelaların istenilen renkler ve süsler ile yapılamayacağını belirtmektedir. Bilinen değişimlerin TBMM onayı ile yönetmeliğe dönüştürüldüğü bu karar ile her eczane tabelası belli kurallar çerçevesinde yapılabilecektir.

Görünümlerinin değişmesi ile eczane tabela fiyatları da oynamıştır. Genel olarak fiyat verilemese de maliyetin oldukça düştüğü bilinmektedir. Yeni alınan yönetmelik kararlarına göre uyulması gereken en başlıca kuralları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Eczane Tabela için yer ayarlaması iyi yapılmalıdır. Ne çok büyük ne de çok küçük tabelalar tercih edilmemelidir. Orta büyüklükte konumlandırılan tabelanın sokak ortasında insan kalabalığına uygun tercih edilmesi gerekmektedir. Fiziki şartlar da göz önüne alınarak tabela konumlandırılmalıdır.
  • Uzun süre kullanılacak bir ürün olduğu için malzemenin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde ucuz malzeme kullanıldığında ortaya çıkan bir kazada sorumluluğun eczane sahibine ait olduğu da unutulmamalıdır.
  • Eczanelerin kurumsal olarak resmi bir kuruluş olduğu unutulmamalı ve resmiyete uygun renk, yazı karakteri, karakter boyutu tercih edilmelidir.
  • Tabelanın gece saatlerinde de sokak içinde ayırt edilebilmesi için renkli olması gerekmektedir. Ancak bu renk seçimi kırmızıdan farklı olmamalıdır.

Detaylı olarak araştırıldığında farklı renklerden uzaklaşılmasının uygun görüldüğünü eczane tabela yönetmeliği içinden anlamaktayız. Buna ek olarak sağlık alanında hizmet veren bu kuruluşların işlerini resmiyette yürüttükleri için gösterişli bir tabelanın uygun olmayacağı belirtilmektedir. Eczacılar Odası yetkilileri bu gösterişli tabelaların görüntü kirliliğine yol açtığını ifade etmektedir.

Hem de iş hayatında ciddiyetin önemli olduğunu belirtmektedir. Eczacılar tarafından yeni karara baktığımız zaman ise çok memnun olunduğunu söyleyememekteyiz. Ani bir karar alındığı için eczacılar kendilerinin mağdur olduğunu söylemektedir. Tüm tabelalar hemen değişmese de kısa sürede işlemlerin tamamlanacağı ve tüm tabelaların değişiminin takip edileceği aktarılmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s