Yeni standart ile eczane tabelası

 

Yeni standart ile eczane tabelası

Gece gündüze demeden acil hastalık durumunda ilk ulaştığımız noktalardan biri hastane diğeri de eczane oluyor. Son günlerde eczane tabelalarına getirilen yeni bir uygulama ve yeni bir kanun ile gözler eczacılara çevrildi. Yeni çıkarılan kanuna göre artık eczane tabelalarının tümünün tek tip olması söz konusu. Yani hangi eczaneye gidersek gidelim göreceğimiz tabela aynı olmuş olacak. Eczanede çalışanların beyaz önlük giymek gibi bir mecburiyetleri vardı zaten, yine aynı şekilde beyaz önlüklerinin üzerinde isim ve soy isimlerinin yazılı olduğu ve mesleğini belirten bir yaka kartı da zorunlu olarak takılmaktaydı. Bu uygulamaların üzerine şimdi bir de tabela eklendi.

Yeni kanuna göre eczanenin sadece görünen kısmında ve sadece tek cephesinde tabela görünecek. Özellikle de eczane dükkânı köşe bir nokta olanlar için sıkıntılı bir durum ortaya çıkmış oluyor. Sadece köşe dükkânlar için değil tabi yeri caddeye oldukça ters bir noktada olup eczanenin yerini belli eden bir ok ile cadde üzerinden gösterir uyarı tabela, eczane önünde yer alan direklerde ki eczanenin bulunduğuna dair uyarı tabelaları ve yeni bir eczane açılacağı zaman boş bir dükkân üzerinde bulunan ez yazı şeklinde ki yakında burada hizmetinizdeyiz yazısı da dâhil olmak üzere hepsi  kaldırılmalı.

Yönetmelik üzerinde yer alan 24 aya kadar olan süre sizi yanıltmasın sakın, o sürenin geçerli olmuş olacağı tarih müdürlükte yapılacak olan toplantı ile açıklanacaktır. Eğer tabelanızı kaldırmamak için bir mazeretiniz ya da bir beyanınız varsa eğer eczacılar birliğine danışıp fikir ve bilgi alabilirsiniz. Tek cephede yer alan tabela uygulaması için ilk olarak TEB’in standartlara uygun olarak tabela kıstasını belirlemesi gerekir. Ancak tabela dışında olan yönlendirici alan tabelalarını kaldırmak için beklemenize hiç ama hiç gerek yok. Onlar zaten her şartta kaldırılacağı için en azından siz zarar vermeden güzelce kaldırmış olursunuz. Bunların dışında yer alan tabela standardı tam net olarak belli değildir. Sadece tek cephe olmasına karar verilmiştir. O yüzden bir müddet daha beşlemekte yarar vardır. Ancak dediğimiz gibi yönlendirme ve ok ile gösterilen tüm uyarı levhalarını beklemenize gerek yok.

Yeni kanuna göre eczane düzenlemeleri

Yeni gelen kanun ve düzenleme ile artık eczacıların omuzlarına yeni bir yük daha eklenmiş oldu. Sağlık denilince akan suların durduğu bir ortamda sıklıkla yapılan eczane denetlemelerine bir yenisi daha eklenip eczane tabelalarına yeni bir düzenleme getirildi. Yeni çıkarılan kanun ile artık tüm eczanelerin tabelaları tek tip olacak. Ve sadece eczane dükkânının bir yönüne bakacak. Bu uygulama köşe dükkân sahipleri için biraz sıkıntılı olacak. İki cepheye bakan bir dükkânda hangi cepheye yerleştirecek ki dükkân sahibi tabelayı. Bu anlamda biraz  sıkıntılı. Sadece bu da değil tabi. Bu ve bunun gibi daha birçok kısıtlamada getirildi. Eczaneyi gösteren tüm uyarı levhaları da yollardan toplanacak.

Ya da dükkânınızın önüne astığınız eczaneyi gösteren uyarı levhası kalkacak ya da eczane dükkânınız ara bir yerdeyse eğer ana cadde üzerine yerleştirdiğiniz eczanenizi gösteren ok ve uyarı levhaları da dâhil olmak üzere kalkacak. Boş bir dükkâna asılan çok yakında eczane olarak burada hizmetinizdeyiz gibi bir yazıda kalkacak.

 

Bu ve bunun gibi olan daha birçok uyarı levhalarının kalkması gerekiyor yeni çıkan kanuna göre. Ancak tabela için acele etmenize gerek. Onun daha süresi var. Onun standardını belirleyecek olan kurum TEB’tir. TEB’in de şu ana kadar eczane tabelaları için olan hazırlanmış belli bir standardı henüz açıklanmadı. O yüzden acele etmeye gerek yok. Biraz bekleyip TEB’in standardını görmekte fayda var.

Sağlık söz konusu olunca yapılan tüm kısıtlama ve yapılan tüm denetlemeler problem oluşturmuyor. Eczacıların zaten belli başlı prosedürleri var. Çalışırken beyaz önlüğün zorunlu olması gibi ya da o giyilen beyaz önlüğün yakasında isim ve soy ismin yazılı olduğu ve mesleğin de belirgin olarak yazılı olduğu bir yaka kartı takmanın zorunlu olması gibi. Ya da buzdolabının, belli bir ölçüde buz küplerinin mutlaka bulunması gerektiği  gibi. Reçetesiz olarak yapılan tüm satışlarda artık sıkı bir denetleme geliyor. Aniden yapılan baskın şeklinde ki denetlemelerde özellikle bunların kontrolü yapılıyor. O yüzden hazırlıklı olmakta fayda var.

Daha fazla bilgi için: https://www.tabela.club/eczane-tabelasi/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s